Truva’nın kamuflajlı askeri

Truva antik kentini geziyoruz.

Bu kenti gezdiğimiz diğer antik kentlerden ayıran belirgin özellikler var ama sanat tarihçisi veya arkeolog olmadığımız için bilimsel olarak ahkam kesmeye mezun değiliz. Tam kestiremiyorum ama burası ne Efes, ne Hierapolis gibi… Az yakınlardaki Assos bile komşu bir kent ama burası gibi değil.

Burası başka! Burası bizden bir yer… Truva! Karşısı Helen, burası Truva… Rastladığım en küçük amfiteatr burada mesela! Sanata verilen önem açısından bile truvalıları bizden saymak pekala mümkün sanki.

Sultan İkinci Mehmed Han hazretleri İstanbul’u fethedip Fatih ünvanını aldıktan sonra Hektor’un öcünü aldım demiş midir gerçekten?

Ya da Gazi Mustafa Kemal Paşa, Anafartalar Kahramanı ünvanını aldığında bu toprakları savunan bir diğer kahraman Hektor’un öcünü aldığına dair beyanatı olmuş muydu gerçekten?

Her iki beyanat da tevatür olabilir belki ama kanımca her ikisi de Hektor’un bu topraklardaki en kahraman torunlarındandır diyorum. Tarihçiler veya farklı türde milli çıkarımlar ve ayrımlar yapanların karşı tezlerini dinlemeye hazırım. Yeter ki hakaret olmasın.

Antik kent içinde dolaşırken doğal hayatın yerel ev sahiplerine rastlamak mümkün. Tabi ki son derece ürkekler ve kendilerini korumak için içgüdüsel olarak geliştirdikleri savunma yöntemleri mevcut.

Boynumda yine iki makinem var. Biri uzaklardaki birşeyleri yakalamak için 300 mm’lik lens takılı olan Canon EOS 700D, ötekisi ise 18-55 mm kit lens takılı Samsung NX 300… Çantamda da bir iki tane yedek lens mevcut.

İşte bu arkadaşı uzaklardaki bir taşın üzerinde uzanmış vaziyette gördük. Put gibiydi! Kürkünün sırt deseni, üzerinde durduğu taşlar ile o kadar uyumluydu ki ben fark edememiştim. Kendisini kamufle ettiğini zannetse de suratının o şirinliği ve sırt kısmı hariç gövdesinin diğer yerlerindeki renkler kendisini ele veriyordu. Kıpırdamadan durması ise takdire şayandı doğrusu. Duruşu benim işime geldi ve peşi sıra birkaç temiz kare alabildim.

Truva muhteşem bir yer, eşsiz bir açık hava tarih fakültesi… Gitmeden evvel bilgileri tazelemek şehri, sokaklarını gezerken daha fazla keyif almayı sağlıyor.

Meşhur Hollywood yapımı Troy filminin son sahnelerinde de seyrettiğimiz gibi perişan edilen kentin sokaklarında dolanırken şuradan Aşil denen adam çıksa da suratına bir Osmanlı tokadı patlatıversem diye de düşünmedim değil. Neylersin ki medeniyetler doğar, yükselir ve rehavet kabul etmez! Çöküverir!

Bizim sincaplara dönecek olursak…

Az önceki kamuflajlı asker sanki kentin içinde dolanan Aşil’e rastlamış gibi kaskatı yerinde dursun biz gezimizi sonlandırırken ve akşam güneşi hafiften kaybolurken uzaklardan bir başka Truva askerinin feryatları geldi kulaklarımıza. Kafamızı çevirip baktığımızda kiminle ve neden kavga ettiğini çözemediğimiz sinirli bir sincabın bağırmalarını duyduk. Oldukça uzaktaydı ve 300 mm’nin himmetine sığınıp seri olarak kareleri yakalamaya çalıştım. Spor çekim modunda kaliteden oldukça ödün vermek zorunda kaldığımı hesap edemeden yaptığım çekimler çok iyi sonuç vermediler. Işık az ve maalesef sinirli sincap kardeş de hem hızlı hem de uzaktaydı.

Truva’da biraz tarih, biraz doğa ve çokça da sincaplı bir günün ardından Hektor’lu, Paris’li, Helen’li, Aşil’li, Agamemnon’lu anılar ile otoparktaki aracımıza doğru ilerledik.

Truva bitmedi tabi ki!

Yine ve yeniden gelmek üzere Truva’yı orada bıraktık. Şehirler yıkılır! Medeniyetler çöker! Bunları yakıp yıkanlar da an gelir ölür gider!

Anıların ve yaşanmışlıkların harabeleri üzerinde eski zamanlara ait ruhlar dolanır. İyilik ile kötülük arasındaki öyküleri anlatan destanları fısıldar ağaçlar!

Kimi zaman ise sincaplar!

Kategoriler:doğa, gezi, tarihEtiketler:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.