Zeus’un komşuları

Uzun yıllar önce henüz bir üniversite öğrencisiyken liseden sınıf arkadaşımın ailesinin Altınoluk’taki yazlığında tatildeyken çıkmıştık Zeus Altar’ına.

Yirmi küsür yıl evvel tatilimin tam ortasında Altınoluk Zeus yolunda giderken ufaktan sızlamaya başlayan ağrılı dişim yolda kafamı araba camına dayayıp yiğitliğe halel getirmemek adına gözlerimi acı ile yummama neden olmuştu. Ağrı kesici, dişinol falan derken yolda geride bıraktığımız güzellikleri, manzaraları göremeden bir yerlere gelmişiz. Gözümü açtığımda ise bir dağın tepesindeydik ve Edremit körfezi ise ayaklarımızın altındaydı.

Soluklanıp bir şeyler atıştıracağımız yere doğru yürürken yolda üstüne binlerce çaput bağlanmış ağacı gördüğümde epey söylenmiştim insanların her türbe, mezar, yatır, vb. gördüğü vakit anlamsız adaklar dilemesine.

Mübarek, nurlu bir zata ait bir yatıra geldiğimizi düşünüp içimden merhumun ruhuna ve ervahına güzelce bir elham okuyup bağışlamıştım.

Ağrılı dişimin acısından ve içtiğim ilacın sersemliğinden ve tabi ki de bulunduğumuz irtifadaki oksijen bolluğundan kafam epey bulanık olduğundan mezarın geçmişi ile fatiha suresinin iltisakını geç kurmuş bulunup böyle bir ritüeli tamamlamış bulunmuştum.

Ne diyelim? Allah dularımızı izzet-i dergahında kabul buyursun ve merhumun taksiratına nail eylesin!

Yıllar öncesine dair böyle bir hatıram olan Zeus Altar’ının bulunduğu tepeye bu defa eşimle daha bilinçli bir gezi içindeydim. Aradan geçen yıllar bu tepeden görülen mavi manzarayı çok değiştirmemiş olsa da kıyı şeridini ne hale getirmiş olduğumuza dair acı gerçekleri yüzümüze vuruyordu.

Altar’ın yanına ulaşmak için ziyarete gelenleri, araçlarını bir miktar geride bırakmaya mecbur edecek şekilde düzenleme yapılmış.

Son derece de iyi olmuş. Altar’a giden eğimli yol üzerinde anıtlaşmış ağaçların yanında kısa soluklanma molaları vererek rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

Yürürken etraftaki ağaçlarda mesaisini sürdüren bazı arkadaşlara da rastlayabileceksiniz. Oldukça atik ve kendilerini kamufle edebildiklerinden dolayı 300 mm’lik lens ile bile kendilerini yakalama konusunda pek başarılı olamamıştım.

Ağaçkakan

Yürüyüş yolunda sol tarafınızdaki Zeus’un komşusu Adatepe köyünü göreceksiniz. Kaz dağlarına yanlamış bu güzel köyün üzerine Ege’ye değerek uzaklaşmaya çalışan bir akşamüstü güneşi vururken biraz da yorgunlukla makinemin deklanşörüne birkaç defa dokundum.

Adatepe köyü

Zeus hazretlerini ziyaretimiz ve kıyı şeridini kafaya fazla takmayarak Ege’yi seyredişimizin ardından Adatepe köyüne doğru yol aldık. Arabamızı meydanına bırakıp köyün sokaklarında dolaştık. Evlerin elden geçmiş mimarilerini beğeni ile seyrettik.

Bu şirin evlere sahip köylerin taş yapılarının elden geçirilmesinin ortaya çıkarttığı mahsurlar da vardır belki.

Ne bileyim işin içine biraz para pul girince köylerimizin yapısı bir anda bozuluverir. Saf, temiz ve benzersiz bazı duygular paraya tahvil edilir olur ya… Bu kadar köy evinin lüks birer villaya dönüştüğü bu köyde eskiye dair var olan şeylerin aynı kalmasını beklemek de biraz saflık olacaktır tabi ki.. Bu genellemelere rağmen köy içinde rastladığımız insanlardan güleryüz ve konukseverlik gördük. Konaklama ve diğer turizm olanakları hakkında aktarabileceğimiz bir deneyime sahip olamadık zira ziyaretimiz günübirlik idi. Gün batarken Ezine’ye doğru yola çıkmak zorundaydık.

Gelmişken hem biraz soluklanmak hem de yerel birşeyler tatmak maksadı ile düzgünce bir yerde oturduk. Ege demek, zeytin demek; zeytinyağlı demek dedik! Dedik ve bir zeytinyağlı tabağı istedik. İstemez olaydık. Bu kadar kötü zeytinyağlılar yapıp da müşterinin önüne çıkarmaya yukarıda yattığı yerde Zeus ne diyor acaba?

Adatepe çok güzel bir köy! Evlerin özgün yapısı zamana çok fazla yenik düşmeden bir şekilde teker teker kurtarılmış ve kurtarılmakta sanki! Bir hayli de fazla satılık tabelası asılı restore edilmiş ev mevcut. Ya teker teker elden geçirilen evler yeni sahiplerini bekliyor ya da bir heves taş evim olsun diyerek bu işe girişenler AVM’li şehir hayatlarını özleyip şehirlerine dönüyorlar. Bu konuda herhangi bir fikrim yok.

Sadece Zeus’un oradan gördüğüm güzel bir köy manzarası aklımda…

Ve de arşivimde…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.