Ormana sonbahar çizmek

İğneada Longoz Ormanları içinde yaptığımız yürüyüşlerden bazıları Hamam Gölü ve etrafını keşfetmek içindi. Fırsat buldukça bu güzel tabiat parçasında her defasında yeni bir köşeyi keşfetmek ayrı bir keyif.

Bu defa da longoz ormanları içinde devam eden yolun kenarında aracımızı park ettik ve Hamam Gölü’ne yürüyüş yolunu belli belirsiz gösteren tabeladan yürümeye başladık.

Rotamızı daha sonra bu etkinliği yapmak isteyecek meraklılarla paylaşabilmek için de wikiloc uygulamasında kaydettik.

Hamam gölü kıyısı boyunca yürüdükten sonra kıyıya vuran dalgaların seslerini duyduğumuz uzaktaki karedenizin kıyıcığına yürüyelim dedik.

Bizi kendine çeken o sonbahar güzelliklerine sahip ormanın içinde kaybolmaktan korkmadan dalgaların seslerine yürüdük.

Orman içi patika yolları

Bu orman yürüyüşünün ruha ve bedene ne kadar şifa veren bir eylem olduğunu ancak deneyimleyenlerin bilebileceğini tekrarlamadan geçemeyeceğim.

İğneada Longozu içindeki Hamam Gölü’ne giden patikayı takip ederek vardığımız göl kenarındaki kısa seyir molası sonrası hiç de kısa sayılmayacak bir rota ile karadeniz kıyısına varmak mümkün. Bu yolda anıt ağaçlar ve doğal oluşumlar görülmeye değer. Neredeyse karanlık bir ormandan aydınlık bir sahile çıktığınızda kumların üzerinden aşamamış ve gerisin geri dönmeye çalışan derecikleri seyretmek mükemmel. O ağır kütüklerin hangi suyun ne kuvvetteki debisi ile denize sürüklenmiş olmasına akıl erdiremedim doğrusu.

Sahilde bir süre Karadeniz’in dalgalarını seyrettikten sonra içinden geldiğimiz ormana doğru kafamı çevirdim. Kainatın eşsiz sanatkarı bu defa sonbaharı resmetmişti bu güzel tuvale. Seyretmeye doyamadık. Ölmekte olan tabiat yeniden can bulacağı mevsime kadar öylesine güzel bir ahenk içindeydi ki kelimeler ile tarifi imkansızdı. Büyülendik.

Makinemi manzara moduna alarak birkaç kare aldım. Orman içinde çektiğim kareler için makinemi P modunda; beyaz dengesini “gölgeli” olarak seçip iso’yu da otomatikte tutuyordum. Sonbaharın bu son anlarından ne yakalayabilirsem arşivime katabileceğim güzel kareler olacaktı.

Mükemmel bir kıyı şeridi uçsuz bucaksız devam ediyordu. Longoz ormanları gerçekten eşsiz bir hazine…

İnşallah buralara kıymayacağız!

İnşallah buralara kıymak isteyenlere akil insanlar olarak karşı koyacak kadar güçlü olacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: