Ay’ı fotoğraflamak

Necati Cumalı’nın edebiyatımıza kazandırdığı güzel bir eserdir “Ay Büyürken Uyuyamam”…

Ne vakit ay geceleri gökte tepsi gibi olsa ben de cam önünde her defasında biraz daha güzel bir kare elde edebilmek için gerekirse uykusuz kalmayı göze alırım.

Dolunay’ı fotoğraflamak ve ardından da bilgisayara aktardığım karelerde bu muazzam gök cisminin kraterleri içinde dalıp gitmek ayrı bir merak ve keyif…

Ay; Güneş’in benzersiz bir şekilde ısıtıp aydınlattığı günleri takip eden gecelerde Güneş’ten aldığı ışığı yansıtarak ve gökteki hareketine göre gelişen farklı evrelerde farklı şekiller alır. Yörüngesindeki bu değişmezlik kuralı ile bazı takvimler ayın hareket esasına göre düzenlenmiş ve insanlar zamanlarını bu gök cisminin döngülerine göre tayin etmişlerdir.

Ay’ın gökyüzündeki görünürlüğü dolunay safhasında tam parlaklığa ve büyüklüğe ulaşır. Bazı evrelerde ay diğer zamanlara göre daha büyük görünür. Süper ay denilen zamanlar özellikle fotoğrafçılar için kaçırılmaz zamanlardır.

En kusursuz zamanı yakalamak çok kolay olmasa da özellikle yaz aylarında dolunayı fotoğraflamak için bazı küçük bilgileri de burada paylaşmak isterim.

Yaz aylarını vurgulamadaki amacım kış aylarına göre daha bulutsuz ve açık hava şansını yakalamanın mümkün olmasındandır. Kış aylarında da özellikle ayaz havalarda parlak bir gökyüzü ile karşılaşırsanız bu çekimleri yapabilirsiniz ama sağlığınıza dikkat etmenizde fayda var.

Dolunay fotoğrafı çekmek sanıldığı kadar çok zor değildir. Hatta ay parlak bir ışık kaynağı olduğu için tripod dahi kullanmadan çekim yapmak mümkündür gibi iddialı bir söz de söyleyebilirim ama yine de gereklilikler listesine tripodu da ekleyiniz.

Dolunayı görüntülemek için lens önemli bir faktördür. Uzmanlar 300 mm’lik tele lens ile kapıyı açsa da elinizde var ise 200 mm’lik lens ile de denemelerinizi yapabilirsiniz. 300 mm’lik bir lensim olana kadar 200 mm’lik lens ile hiç de kötü sonuçlar elde etmedim.

Dolunay fotoğrafı çekmek için:

  • Tripod
  • Asgari 300 mm tele lens

şartlarından bahsettikten sonra:

  • M (manual) modu olan bir makineden bahsedeceğiz.

Tripodunuzu kurun ve makinenizi M moduna alın. Deklanşöre bastıktan bir süre sonra çekim yapacak şekilde ayarlama şansınız varsa bu olası sarsıntıları da önleyecek ve karelerinizin daha temiz çıkmasını sağlayacaktır.

M modunda ayarlarınızı:

  • iso 100
  • diyafram 8
  • enstantane 125 şeklinde tutarak ilk denemenizi yapabilirsiniz.

Fotoğraf denilen olgunun iso, diyafram ve enstantane olarak adlandırılan saç ayakları üzerinde durduğunu belirtelim. Bu ayarları farklı değerlere getirerek çektiğiniz karelerin nasıl birer fotoğraf olduğunu gözlemleyerek ideal kareyi yakalama yolunda Manual ayarları anlama çalışmaları yapmış olursunuz. Dolayısıyla dolunay fotoğraflamak sizi aynı zamanda bu üç olgu arasındaki ilişkiyi anlama ve öğrenme imkanı yaratacaktır. Pozlama değerini düşük tutmanın zaten bir ışık kaynağı olan ayı sadece parlak bir lamba olarak göstereceğini veya bunun tam tersini gereğinden fazla yapmanın da ayı detaylardan yoksun bir şekilde silik göstereceğini deneysel olarak bol bol gözlemleyin.

Amatörlük dönemlerinde eğer uygun ekipmanı elde edebilme imkanına sahip olmuş iseniz yukarıda bahsetmiş olduğum çalışmalar güzel ay fotoğrafları çekmek haricinde DSLR makinelerden daha fazla verim elde edebilmek için son derece faydalı çalışmalar olacaktır.

Ay güzeldir. Gökyüzünde parlayan bir ay seyredenlere huzur verir. Bir de bu anları yakalayabilmek ise çok daha keyiflidir.

Işığınız bol olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: