İçeriğe geç

Fotoğraf makinesi ile avlanmak

Karlar altındaki Mahya dağından inişe geçtikten sonra Demirköy’de her zaman mola verdiğimiz kahvede biraz soluklandık. İğneada’ya az bir yol daha vardı. Demirköy’den çıktıktan sonra Hamdibey köyüne giren yol muhtemelen araçla yol almak için biraz sıkıntılı olabileceğinden rutin seyahatlerimizdeki Hamdibey ziyaretimizi gerçekleştirmeye cesaret edemedik. Muhtemelen kar bu güzel köyün yolunu efsanevi bir tablo haline getirmiştir oysa.

Yolda kar manzarası fotoğraflamak için zaten epey oyalanmıştık. Vakit geç olmadan ve henüz parlak bir güneş varken Mert Gölü sahilinde biraz yürümek ve rastlayabildiğimiz güzellikleri karelemek niyetindeydik.

Demirköy kadar olmasa da İğneada içinde de azımsanmayacak kadar kar vardı. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’na her zamanki girdiğimiz kapısından değil İğneada’nın bittiği yerden ulaşmak istedik. Mert Gölü’ne longozun içinden gitmek biraz riskli olabilirdi. İğneada’nın Mert Gölü’ne komşu mahallesine kadar arabamız ile gittik. Göl ile Karadeniz’in birbiri ile birleştiği yerde gerekirse biraz da su içine girerek yürüyebilirdik. Su geçirmez botlarımızı giydik ama göl ile Karadeniz bu sene biraz erkence birbirine kavuşmuşlardı ve suyun içinden yürümek mümkün değildi.

Karadenizi solumuza alıp gidebildiğimiz kadar longoz ormanlarına paralel bir yürüyüş yapabilme hayallerimizi ertelemek zorunda kaldık. Belki de tabiat bize bu noktada çıkarttığı engel ile bu soğukta kendimizi hasta etmememiz için bir uyarıda bulunmuştu.

Mahya Dağı’ndaki pırıltılı hava ağır aksak balkanlardan gelen bulutlarla örtülmeye başlamıştı. Manzara bir o kadar daha güzelleşmiş de olsa fotoğraf için ışık azalmıştı.

Yine de karların kapladığı kumlar üzerinde kısa da olsa bir yürüyüş yaparak göl kenarında birkaç güzel fotoğraf çekebildik.

Bir yanda Karadeniz’in dalgaları bir yanda kışın güzellikleri ile kaplanmış kumsal ve önümüzde longozun içlerine yol alan Mert Gölü nefis bir görüntü oluşturuyordu. Hava sıcaklığı eksilerde dolanırken bile bu manzarada tabiat ile birlikte olmak bizim gibi azıcık akıldan noksanlar için eşsiz bir deneyim doğrusu. Bir de önümüzdeki su engelini geçebilmiş olsaydık keşke. “Bir daha ki sefere” diyerek göl kenarına yol aldık.

Gölün üzerinde yüzen birkaç karaboyunlu batağan vardı. 300 mm’lik lensi makineme takıp sabırla suya dalmış olanın çıkmasını bekledim.

Bu sevimli batağanlar bir hayli uzağımda yüzüyorlardı. Işık daha da yetersiz bir hal almıştı. Suya dalıp çıkanlardan bir tanesi ise ağzında bir balıkla gözüküverdi. Suyun içine boşu boşuna dalıp çıkmadıklarını bu şekilde anlamış olduk. Kendilerine yakınlaşmaya çalıştıkça gölde daha uzak yerlere yüzüyorlardı. Belki biraz daha yakına gelebilseler daha keskin ve net bir kare yakalayabilirdim.

Uzaklardan, longozun içinden avcıların silah sesleri yankılanıyordu. Tabiatta bir canlının fotoğrafını çekebilmek için ürkütme ve yerinden hareket ettirme amaçlı olarak ıslık dahi çalmadım ve çalmam. Bu silah sesleri ormanın içerisinde kimbilir hangi canlıların yaşam haklarını ellerinden alıyordu.

Gölün üst kısmındaki sazlıkların başladığı yere bir büyük ak balıkçılın konduğunu gördüm. Sazlıkların arasına inmişti ve bulunduğu yere odaklansam bile mesafeden dolayı çok kaliteli bir fotoğraf çekmeyi başaramayacaktım. Sazlıkların içinde yüksekçe bir tümsek bulup objektifim ile hazır vaziyette bekledim.

“Kara boyunlu batağanları güzelce fotoğraflayamadık bari bu büyük ak balıkçıl havalanıp yanımızdan geçerek bize bir poz vermez mi acaba?” diye düşünürken konu mankenimiz bir anda havalanıverdi.

300 mm’lik lensimin titreşim engelleme özelliği olmadığı için seri çekime almıştım. Ön ayarlı spor modunda değil de P moduna hızla alıp orada hazır beklettiğim ayarlarım ile kuşumuzu yakalamaya gayret ettim. Bütün gün kar manzarası çekerken iso’yu 100’e sabitlemiştim ve bu çekim için otomatiğe almayı atlamışım. Neyse ki makine diyaframı 7-8 seviyesine yükseltmiş de biraz olsun keskinlik yakalamışım.

Büyük ak balıkçıl önümden ağır bir kargo uçağı gibi geçişini yaptı ama bu defa da beklediğimden yakın geçti.

Bunun gibi uçan bir bireyi fotoğraflamak gibi bir kaygınız var ise öncelikle hava ve ışık koşullarına uygun ön ayarlarınızı yapmanızı ardından da seri çekime alınmış şekilde makinenizi hazır tutmanızı tavsiye ederim.

Seri çekim sırasında odağınızı kaybetmemeye de dikkat etmeniz gerekmekte. Aksi halde birçok güzel kare bu defa yanlış kadrajdan dolayı heba olacaktır.

Bir yandan longozun içinden avcıların silah sesleri de gelmekteydi. Onlar öldürmeye ben ise iyi ya da kötü hayattan belirli anları ölümsüz hale getirmeye gayret ediyordum makinemin seri çekim özelliğinin yardımı ile!

Seri çekim ile vizörden gördüğüm konuyu kadrajın ortasına oturtabilmeyi belki dört belki de beşinci kareden sonra becerebildim.

Bir fırsatı daha hakkını tam veremeden kullanmış olduk. Büyük ak balıkçıl gölün karşı kıyısına doğru süzülerek yol aldı. Belki az beklesem bir tur daha önümden geçebilir ve hatalarımı telafi etme fırsatını bana verirdi. Lakin hava oldukça soğuk ve dönüşe geçmemiz gerekiyordu. Önümüzde aşmamız gereken bir dağ vardı ve havanın kararması ile buzlanacak olan yol sıkıntılı olabilirdi.

Büyük ak balıkçılımıza uzaktan bir daha baktık.

Biz kendisini fotoğraf makinemiz ile avlamaya gayret etmiştik. Orman içinden silahlarının sesleri duyulanlardan değiliz ve olmayacağız. Ama yine de hakkını helal etsin.

2 replies »

  1. Fatih eline sağlık.

    Muhteşem fotograflar eşliğinde çok güzel bir gezi yazısı olmuş.

    Fatih, great nature photographer& reporter, bravo!

    Sevgiler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow Haritada bir nokta on WordPress.com

Blog İstatistikleri

  • 7.031 hits

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: