Kar yağmış Mahya’ya

Hava durumu bilgisini arkadaşlardan önceden almıştım.

“Fena kar var abi!” demişlerdi.

Hava buz gibi ama gökyüzü pırıl pırıl…

Muhtemelen bir iki gün evvel yoğun bir şekilde yağmış olan kar toprağın üzerinde yorgan gibi duruyordur. Hele 800 rakımlı Mahya dağında ise kimbilir nasıl bir görsel şölen vardır!

Çok fazla düşünmeden yola koyulduk. Yola erkence çıktığımız için güzergahımızı biraz uzatarak Velimeşe’ye boza içmeye de uğradık.  Bozasının tadına henüz bakmamış olduğumuz son dükkanın bozasını da bu şekilde tatmış olduk. uğradık. Meğer en iyisini sona bırakmışız. Henüz o saatte müşteri beklemeyen ve ortalığın temizliğini yapan abla sabah saatinde boza içmeye gelen müşterilere birazcık şaşırdı ama güleryüzünden de birşey eksik değildi.

Kaymak gibi nefis bozadan birer bardak içtik. Akşam için de bir litre eve aldık. Boza çok taze olduğundan benim sevdiğim hafif kekremsi ve mayhoş tada sahip değildi ama iki günlük bekletme ile o tada ulaşacaktı.

Tahmin ettiğimiz gibi Trakya bembeyaz bir örtü altındaydı.

Trakya’nın böğrüne saplanmış kontrolsüz ve denetimsiz sanayi varlıklarını her gördüğümde bir ülkenin verimli arka bahçesi olması gereken bu topraklarda sürmekte olan ihanete veryansın ediyorum ama ne fayda! Ormanlar yok edilmeye, sular kirletilmeye, topraklar ise kansere gömülmeye devam ediyor.

İstikametimize doğru ilerlerken yol kenarında güvenli bir yere park edip dörtlü sinyallerimi yakmıştım. Biraz kar fotoğrafı çekecektik. Bomboş, kuş uçmaz kervan geçmez yolda bir polis arabası geçti ve “gort gort” diye zannerdersem “arabanı çek” dedi. Pek de üstüme alınmadım. Bir süre sonra tekrar dönüp yine aynı çirkin sesle “gort gort” edince eşime “haydi gidelim! buraya da medeniyet gelmiş” dedim. Halbuki az ileride buralara oldukça uzak bir yerlere ait bir plakalı araçtan bir dolu silahlı adam kamuflaj giysileri ile koruluğa dalıp adeta gavurla çatışmaya girmiş gibi silah sıkmaya başlamışlardı. Avcı kılığındaydılar ama normal insan karşılarına çıksa kaçacak yer arar.. Polisimiz de görevini beni fotoğraf çekmeye çalıştığım yerden dehlemekle yapmış oluyordu.

“İyisi mi bir bir an evvel dağa doğru gidelim de kimseye zarar vermeyelim!” dedim eşime! Belki bir iki ayı falan görürüz de kimlere ayı diyerek bu zavallı hayvanlara hakaret ettiğimizi anlarız. 

Saray’dan geçerken peynirciye uğrayıp nevalemizi tamamladık. Ver elini Poyralı ve akabinde Mahya…

Annemin komşuları için verdiği pekmez siparişlerini dönüşe bıraktık. Yolda bir iki yerde telefon direklerine tünemiş ender türde yırtıcı kuşlar gördüm. Makineme teleobjektifi takıp nişan alana kadar çoktan uçup gittiler. Arkalarından epey sitem ettim.

Mahya yolundan tırmanmaya başlayınca beyaz şölen daha da kendini göstermeye başladı. 

Bir iki gün evvel yağmış olan kar ve şimdi de parlak bir güneş… Mangalını kapan dağa koşmuş. Yol kenarlarında konaklanacak yerlerde arabalar park etmiş ve insanlar masalarını, sandalyelerini kurmuş kar üstünde keyif sürüyorlardı. 

Mahya’dan aşağıya doğru inip Demirköy’e ulaştık ve her zamanki mola yerimizde güzel birer Türk kahvesi içtik. Yol boyunca çok ama çok güzel kar manzaraları vardı. Mümkün olduğu kadar durduk ve fotoğraf çektik.

İğneada’ya ulaştığımızda Longoz ormanlarının normal girişinden orman içinde ilerlemek pek de cesaret edemediğimiz bir şey oldu. İğneada’nın içinden Mert gölü’nün Karadeniz ile birleştiği ya da birleşemediği noktaya yakın bir yere kadar aracımızla gidip biraz tabiatı orada gözlemlemek istedik.

Orada çektiğimiz veya çekemediğimiz kareleri de bir başka yazının konusu yapalım.

Kar yağmış Mahya’ya’ için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.