Kızıl sırtlı örümcek kuşu

2018 yılında kaç tane fotoğraf çektim hiç bilmiyorum.

Hafta sonları elime aldığım iki makinem ile ortalama olarak 150 defa deklanşöre dokunmuş olsam en kaba hesapla yılda en az sekiz bine yakın kare çekmiş olmam gerekiyor. Tabi ki bunların büyük kısmı tarafımca dijital çöplüğe gönderildi.

Fotoğraf, resim çizmek gibi defalarca deneyerek en doğru olan kareyi bulmak ve bunların içinde en güzel ve az kusurlu olanda karar kılmaktır. Çektiğiniz kareler içinde aynı mekan ve objelere sahip olan birden fazla fotoğrafı beğeniye arz edemezsiniz. Bunlardan bir tanesi mutlaka göreceli olarak en başarılı olandır ve sunacağınız kare, üzerinde en iyi olduğuna karar verilmiş olandır.

Geride kalan 2018 yılı boyunca o anların peşinde koşarken bazen hiç ummadığınız bir zamanda bir karenin içine sığdırmak istediğiniz konuya rastlarsınız.

Tabiatın uyandığı ve canlıların coştuğu bahar mevsimiydi. Demirköy’e çok yakın bir çilek tarlasının kenarında kurulu kır lokantasında güzel bir kahvaltı etmiş dönüyorduk. Eşim onu arabanın camından bakarken yüksekten gerilmiş tellerin üzerinde şakırken gördü. Arabayı durdurduk ve motoru susturduk. Muhtemelen üzerinde gittiğimiz toprak yoldan bir süre daha pek bir kimse gelip geçmeyeceğinden yol ortasında bu şekilde park etmemizin sıkıntı yaratan bir tarafı da yoktu. Kapı sesinden ürkeceğini düşündüğümden arabadan hiç inmeden peşi sıra birkaç kare aldım. Canon ve 300 mm’lik lensim bagajda olduğu için elimin altındaki Samsung NX 300 ve bu makineme özel; titreşim engellemeli 200 mm’lik lensi ile konu mankenimizi karelemeye çalıştım. Kendisi gibi öten, uzaklardaki bir arkadaşı ile sohbet halindeydi. Bu muhabbeti bir süre karşılıklı olarak devam etti ve en sonunda diğer öten arkadaşının yanına uçup gitti.

Daha sonra karıştırdığım kaynaklardan ve sorduğum dostlardan edindiğim bilgilere göre bu güzel sesli yaramazın ismi kızıl sırtlı örümcek kuşu imiş. (Red backed Shrike / Lanius collurio) Yakaladığı sinek ve böcekleri genelde çalı ve dikenli tellere takarak bir tür şiş kebap yaparak tüketiyor. Sempatik görüntüsüne ne kadar yakışıyor bilemem ama haşere ile doğal mücadele açısından varlıkları önem arz eden bir yaratılış olduğu kesin. Güzel sesleri de cabası!

Çektiğim karelerden bir tanesini beğenip onun üzerine yoğunlaşmam gerekir ama bu kareleri birbirinden pek ayıramadım ve hepsini çok sevdim. Fotoğrafların çok başarılı olduğu iddiası ile değil ama fotoğrafları karelediğim andaki tabiatın dinginliği, etraftan yükselen ve birbirine karışarak insanı sarhoş eden kokular, ısınmaya başlayan toprak bu fotoğraf kareleri içine kendisini kaydetmiştir benim için.

Kızıl sırtlı örümcek kuşunu tekrar görmek için baharı beklemek gerekecek.

Kış birçok açıdan güzeldir ama galiba en güzel yönü de sonunda bahar olmasıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.