Umudu kesme yurdundan

Analog makinelerin otuzlatı pozluk filmlerini Sirkeci’de banyo ve tab ettirdiğimiz zamanları yaşayanlar dijital makine fotoğraf çekebilmenin ne büyük bir nimet olduğunu bilirler.

Dijital fotoğraf makinesi sahibi ilk kişiyi 1999 yılında tanımıştım. Benim için Steve Jobs seviyesindeydi. Dijital olarak fotoğraf çekebilmenin gündelik hayata bu denli girebileceğini ve sosyolojik bir olgu haline dönüşebileceğini milenyum biterken bu kadar kestirememiş bile olabilirim.

An itibarı ile dünya genelinde gerek mobil gerekse de diğer dijital enstrümanlar ile milyarlarca fotoğraf çekiliyor, paylaşılıyor ve saklanıyor. Bu gelişmenin olumsuz bir tarafı varsa o da eski analog resimlere yüklediğimiz fiziksel değeri vermiyoruz. Nasıl olsa bir şekilde buluruz, bakarız diyerek dijital ortamlarda düzensiz şekilde depoluyoruz.

Google; kullanıcılarını bazı başarısız servisler ile hayal kırıklığına uğratmış olsa da kişisel olarak severek kullandığım en güzel servisinin fotoğraf depolama hizmeti olduğuna inanıyorum. Sahip olduğu algoritma kullanıcının tembellik ettiği konuları algılayarak resimleri tanıma ve tasnifleme özelliğine sahip.

Arada Google üzerindeki fotoğraf arşivime göz gezdirmek istediğimde sadece uygun kelimeleri yazarak çektiğim fotoğrafları arşivimden bulabiliyorum. Gittiğim bir yerden, çektiğim kuş türüne kadar google’ın resimleri tanıma ve ayrıştırma yeteneği baş döndürücü.

Tam da içinde bulunduğumuz günlerde gündelik hayatın daralttığı ruhumuzu sakinleştirecek birkaç güzel karede gezinirken Çanakkale’de çektiğim martı resimlerine rastladım.

Bindiğimiz vapurda bizimle birlikte seyir halindeki martının bir yandan bize doğru hafifçe devirdiği kafası ve bakışı bize “benimle birlikte geliyorlar mı acaba?” der gibiydi.

Arada eski çektiğim fotoğraflara bakarım.

Fotoğraflardaki o anların mesajı vardır. Anlattıkları vardır.

Tıpkı Zülfü Livaneli’nin satırlarındaki gibi…

Kara kışın buzu bile
Sürmedi sonsuza kadar
Bahara döndü sonunda
Filiz sürdü kar altından
Umudu kesme yurdundan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.