Kızılgerdan’ın keyfi

Kuş fotoğrafçılığı; meşakkatli bir hobidir.

Fotoğrafa merak sardıktan bir süre sonra çok uzun yıllar öncesinden daha lise yıllarından beri fotoğraf ile uğraşan eski bir dostuma telefon açıp kuş karelemek için lens modeli sorduğumda:

“Kuş pahalı iş! Girme!” demişti.

Dinlemedim. O pahalı ekipmanları da alabilecek durumum pek olacak gibi değil. E o halde biz kuş fotoğrafı çekemeyecek miyiz?

Tabi ki hayır!

Öncelikle o minicik kuşların tüylerini en ayrıntısına kadar kareleyen pahalı ekipmanlara sahip profesyonelleri bol bol takdir edelim ama elimizdeki imkanların mevcut sınırlarını zorlayarak neler yapabileceğimize bakalım.

Öncelikle 75-300 mm’lik lenslerin fiyatı 1.000 TL’yi bile bulmayan modellerinin bu işten keyif alacak seviyede sonuçlar üretebileceğini söylemek isterim.

Tabi ki 400, 600 mm’lik lenslere bir de X2 yakınlaştırıcı takarak bunları olağanüstü yetenekli full frame makineleri ile ölümcül silaha çeviren ustalar ile aynı sıklette olmadığımızı kabul edelim.

Güzel bir orman yürüyüşü sırasında karşılaşabileceğimiz bir kuşu kadrajımızın ortasına konumlandırıp doğru pozlama ve netleme ile güzele yakın sonuçlar elde edebileceğimizi bilelim. Küçük kuşlar kadraj içinde az yer kaplayacaklardır. Karelerimizi %25 seviyesine kadar “crop” edebilecek “megapiksellere” sahip olduğumuzu düşünüyorum.

1/500’dan daha yavaş bir enstantane kullanmamayı ve mümkünse seri çekim yaparak karelerimizi daha keskin hale getirmeyi göz önünde bulunduralım.

Tabi ki vahşi doğa çekimlerinde o anın denk gelmesi için biraz da talihimizin yardımcı olması gerekmektedir. Doğal ışığın yeterli olduğu anlarda öznemizin bu ışık tarafından aydınlatılması, öznemizin bize mümkün olduğu kadar yakın olması ve o anda makinede gerekli ayarların önceden hazır olması gibi faktörleri bir araya denk düşürdüğümüzde güzele yakın bir kare ortaya çıkabilir.

Bu kızılgerdana ile Hamam Gölü’nden Karadeniz’e yürürken ağaçsız bir meydandaki birkaç yanlız ağacın dallarında tünemiş vaziyette rastladık. Kuşlar arasında bana en sevimli ve albenili gelen cinstir bu güzellik. İnsan hareketlerine karşı oldukça duyarlı olduklarından mümkün olduğu kadar sessizce makinemi kendisine doğrulttum ve birkaç kare alabildim. Baharın şımartmaya başladığı dallar üstünde kendisine biraz güçsüz vuran gün ışığı altında güzelce bir kare oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.