Close-up eriği

Dağ tepe dolaşırken farklı bir çiçeğe rastlamak, sincap, kuş ve hatta tilki bile görmek benzersiz deneyimlerdir. Bunları kimi zaman kareleyip anılar arşivimize atabilmek bizi mutlu eden güzel bir uğraş.

Bazen yolumuzun üzerine görsel güzellikleri kadar damağımıza da tat veren özneleri fotoğraflarımıza konu ediyoruz. Mesela yol kenarı böğürtlenleri olmaya başlayıp kekremsiliklerinin yerini o güzel tatlarına bıraktığında tabiatın bu güzel ikramlarını kabul etmemek olmaz tabi. Bazen de ağacını kimin ektiği belli olmayan bu güzel eriklere rastlıyoruz. Kimisi sararmaya kimisi kızarmaya başladı bile.

Yaz ortasına denk gelen yağmurlu zamanların ardından dallardan yapraklara, yapraklardan da meyvelere süzülen damlalar fondaki kontrastı yüksek gökyüzü ile çok güzel kareler veriyor.

Nesnelere mümkün olduğu kadar yaklaşarak detayları daha net çekebilme eylemine fotoğrafçılıkta makro ismi verilir. Her makinenin belli bir yere kadar makro çekim yapabilme yetenekleri de mevcuttur ama bu yetenekler sınırlıdır. Her lens, kendi üzerinde belirtilen asgari mesafeden daha yakına girildiği zaman özneyi bulanık göstermeye başlar ve fotoğrafın kalitesi bozulur.

Daha detaylı makro fotoğraflar çekebilmenin ideal yolu makro lenslerle çalışmaktır ama bunun maddi külfeti küçümsenmeyecek boyutlardadır.

Lenslerin optik yeteneklerinden daha yakına yaklaşmayı sağlayabilmek için başvurulan metodlardan birisi de SLR lenslerin önüne takılan farklı büyütme özelliklerine sahip “close up” lensler kullanmaktır.

Tedarik ettiğim close up lensi ilk kez bu erikler üzerinde deneme şansım oldu.

Eriklerin lezzetini fotoğraf ile gösterebildim mi bilemiyorum ama gerçekten tatları nefisti. Yeni yağmış yağmurun toprak üzerinde oluşturduğu ıslaklığın kokusunu ve ruhumuza bu sıcak günlerde dokunan geçici serinliğin ferahlığını ise anlatabilmem pek de kolay değil.

Yaşamak lazım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.