Günbatımı güzellemesi

Günbatımı albenisi yüksek manzara fotoğrafları çekmek için çok özel andır. Güneşin vedaya hazırlandığı vakitlerde ufuk çizgisi üzerinde oluşan renkler her defasında mükemmel tablolar oluşturur.

Günümüzde fotoğraf makinelerinin ve hatta akıllı telefonların çekim özellikleri içinde hazır ayarlar ile çok güzel günbatımı fotoğrafları çekmek mümkün olabilmektedir. Bazı basit ayarlar ile bu anları daha kaliteli karelemek amatör çalışmaları birkaç adım ileri taşıyacaktır.

Özellikle deniz kenarında uygun zamanda kuracağımız bir tripod üzerindeki DSLR türü bir fotoğraf makinesi ile güzel anları yakalayabiliriz. Bunun için aşağıdaki basit konulara dikkat etmemiz yeterli olacaktır.

– Yarı otomatik diyafram öncelikli (A, Av) modu kullanmak:

Günbatımı anlarını fotoğraflamak bir manzara çalışmasıdır. Çekeceğimiz karede net alanın karemizin mümkün olan her köşesine yayılması gerekmektedir. Bu nedenle mümkün olan en kısık diyafram değeri ile çalışmak bize daha geniş bir net alan sağlayacaktır. F22 gibi bir diyafram değerini yarı otomatik A modunda belirledikten sonra enstantane değerinin makine tarafından belirlenmesini bekleyeceğiz.

– Tripod gerekliliği:

Böylesi kısık bir diyafram değeri ve anlık ışık koşulları ile makinemizi elde tutarak ideal bir netlik sağlayamayabiliriz. Yarı otomatik mod ile belirlediğimiz diyafram değerine karşılık makinenin otomatik olarak uygun göreceği pozlama süresi için tripod kullanarak makinemizi sabit tutmamız gerkecektir. Günbatımı seyir keyfi sırasında şipşak çekilecek karelerden çok daha doygun renkler ve keskin çizgiler içeren bir kare ile günbatımı romantizmini daha kalıcı hale getirebileceğiz. Bunun için ise bir miktar zahmete katlanmamız gerekecek.

Uzaktan kumanda veya gecikmeli deklanşör

Deklanşöre basıldığında makinemizde meydana gelebilecek hafif sallantılar bile karemizin netliğini bozacaktır. Bu nedenle uzaktan kumanda, gecikmeli deklanşör veya akıllı telefon ile kumanda ile çekim gibi seçenekleri tercih etmeniz daha kusursuz kareler elde etmemizi sağlayacaktır. Piyasada satılan ucuz tripodlardaki denge sorunları deklanşöre bastığınızda makinelerde sallanma ortaya çıkartmaktadır Bu nedenle bazı anlarda denge ve sabitliği sağlamak tek başına tripod ile mümkün olmadığından bu seçenekleri de değerlendirmekte fayda olacaktır..

– Geniş açı

Hangi fotoğraf türü olursa olsun youtube ve benzeri açık paylaşım kanallarında sunulan yönergeler ve anlatımlar insanları fotoğrafçılık hobisinden uzaklaştıracak kadar masraflı çözümleri tavsiye ediyorlar. Amatör fotoğrafçılık çok güzel bir hobidir. Daha ve çok daha iyiyi her defasında geliştirmek mümkündür. Daha da iyi olanı sağlayacak pahalı ekipmanlar ve çözümleri mutlaka hep vardır ve olacaktır. Önemli olan elimizdeki kısıtlı imkan ve donanımlar ile amacımıza en yakın sonucu elde edebilmektir. Bu nedenle DSLR ile birlikte sunulan kit lensler ile de; gerekli ayarların doğru şekilde yapılması halinde, gözalıcı sonuçları üretmek mümkündür. Makineler ile birlikte sunulan kit lenslerin en geniş açısını bu karelerin çekiminde kullanmalıyız. Geniş açı manzaranın içine mümkün oldukça çok öğeyi sığdırabilmemize imkan verecektir.

– Düşük ISO:

Her ne kadar günbatımı manzarasından kotaracağımız karemizin tam ortasında alev topu gibi parlayan bir güneşimiz olsa da iso hassasiyetini başıboş bırakmamak gerekmektedir. Aksi halde karemiz makinenin uygun göreceği bir iso değeri ile samanlı kağıda yapılmış suluboya çalışmasına dönebilir. ISO değerini en düşük değere çekeceğiz ve karede “noise” oluşmasını engelleyeceğiz. Tabi ki bu durum çekim esnasında makinemizin daha uzun süre sabit kalmasını gerektirecektir.

– Beyaz Dengesi

Genellikle makinenin inisiyatifine terk ettiğimiz otomatik seçeneğini bu durumda kullanmayacağız. Beyaz dengesi ayarlarından gölge veya bulutlu seçeneği çok daha güzel sonuçlar verecektir.

– Pozlama telafisi

Makinenin içine dolacak ışığın değerini biraz kısarak bir miktar daha az pozlanmış bir kare yaratabiliriz. Bu şekilde günbatımı sahnemizdeki renkler çok daha doygun bir şekilde karemizde yer alacaktır.

– Kompozisyon

Her ne kadar güneşin veda anında alacağı renkler son derece güzel olacaksa da kadrajda tek öğe olarak yer alması fotoğrafı biraz tekdüze yapabilir. Ufukta kaybolan güneş eğer hava bulutlu ise çok farklı renk oyunları ortaya çıkartabilir ve beyaz bulutlar bambaşka renk tonlarına bürünebilir. Güneşin önünde yer alacak bir kumsal; buğday tarlası, şehir silueti manzarası veya kadraja girecek farklı öğeler kareye farklı anlamlar katacaktır.

Ufuk çizgisini kadrajın tam ortasına getirmek yerine karemizi yatay üç veya dört eşit parça halinde düşünüp ufuk çizgisini en alttaki çizgiye yerleştirmek kompozisyon açısından daha güzel duracaktır. Kompozisyonumuzda duruma göre daha fazla gökyüzü veya daha fazla yeryüzü öğesi yerleştirmiş oluruz.

– Zamanlama

Günbatımından en az yarım saat önce tüm hazırlıklarımız ve ayarlarımız bitmiş bir şekilde manzarayı kadrajımıza sığdırmış, ayarlarımızı tamamlamış olmalıyız. Güneşin ufuktan kaybolmasından bir süre sonraya kadar onlarca kare çekebiliriz. Bu kareler içinde pozlama telafisini bir durak aşağı yukarı çekerek karelerimizin doygunluğunu farklı kombinasyonlar ile de deneyebiliriz.

Sonuç

Bu satırların yazarı amatör bir meraklıdır. Bu sayfada gördüğünüz günbatımı manzaralarında tatbik ettiği metodu iddiasız bir şekilde paylaşmıştır. Eğer kareler hoşunuza gittiyse benzer koşullarda siz de tatbik edip benzer sonuçlar elde edebilirsiniz. Işığınız bol olsun.

Kategoriler:gökyüzüEtiketler:,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.