İki bin yirmi kelebek seferleri

Fotoğraf çekmek için yola çıkan kişi; her şeyin fotoğrafını çekmeye gayret ederse evine doğru dürüst hiçbir kare çekemeden dönebilir. Yüksek zum yetenekleri olan kompakt makineler; günlük gezilerde her şeyin fotoğrafını; iddiasız da olsa, çekebilme imkanı sunmakla birlikte hobisini bir adım ileri taşımak isteyenlerin değiştirilebilir lens özelliğine sahip DSLR makineler ile çalışmaya başlaması önemlidir.

Değişik model ve kabiliyetteki lensler odaklanılan konulara göre yeteneklere sahiptir. Kuşları, insanları, çiçekleri, manzaraları, yıldızları daha mükemmel karelemek için bu durumlara özel birbirinden farklı lensleri kullanmak gerekebilir. Bu durum haliyle bu güzel hobiyi ekonomik olmaktan biraz uzaklaştırmaktadır. Genellikle DSLR makineler ile birlikte verilen iddiasız temel (kit) lensler ile de başarılı kareler elde edilse de duruma göre farklı kabiliyetlere sahip lensler daha iyiyi hedefleyen hobi sahipleri için gereklilik haline gelebilmektedir.

Yukarıda saydığım farklı konularda olduğu gibi kelebekleri de karelemek için fotoğraf türüne özel lensler idealdır. Kelebek fotoğrafları için makro lensleri kullanmak en ideal neticeleri üretmeyi sağlayacaktır. Makro lensler yapı itibarı ile büyüteç gibi çalışan optik elemanlardan oluşur ve genellikle bire bir büyütme sağlar. Bu nedenle kelebeklerin kanat ve yüzlerindeki detaylar daha net bir şekilde karelenebilir.

Kelebekleri karelemek ile kuşları karelemenin ortak yönleri olsa da teknik açıdan oldukça farklı eylemlerdir. Kelebekleri karelemek için telefoto lensleri de kullanmak mümkün olsa da makro lensler ile elde edilen sonuçların kalitesine ulaşmak oldukça zordur..

Kelebek karelemenin teknik detaylarına bir başka yazıda belki haddim olmayarak değinirim ama aşağıdaki kareleri bu yaz bir arkadaşımın 100 ve 180 mm’lik makro lensleri ile elde ettiğimi söylemeliyim.

Hafta sonlarında eşimle gerçekleştirdiğimiz Trakya gezilerimizin yaz aylarına rastlayan günlerinde belirli bazı yürüyüş rotalarımız bulunmakta… Bu rotalardan birisi de kelebek çeşitliliği ve popülasyonu açısından oldukça zengin bir floraya sahip. Kızılağaç köyü mevkiinde orman kesimleri için açılmış yollardan ormanların derinliklerindeki birçok güzel dere, akarsu ve şelaleye erişilebiliyor. Bu patikalar boyunca neredeyse her kelebek türünün ayrı birer mahallesi var. Cehennem şelalelerine kadar uzanan ve birbirleri ile birleşen dereciklerin orman içinde kimi zaman nazlı kimi zaman aceleci aktığı vakitlerde bu kelebek seferleri oldukça keyifli oluyor. Yaz vakitleri bu yürüyüşlerde hayatı zindan eden sinek hücumlarını saymazsak bu rotayı gerçekten çok seviyoruz.

İki bin yirmi yılına damga vuran ve etkileri; üstelik artarak, halen devam eden pandemi koşulları sebebi ile daha az gezi düzenlediğimiz için geride kalan yıla göre daha az tür ile karşılaşmış olduğumuzu belirtmeliyim. Bazı türlerin ise peşinden koşarak görüntülemeye muvaffak olamadığımızı da atlamayalım.

Kelebekleri görmenin artık daha zor olduğu bir mevsime yol aldığımızdan ve iki bin yirmi bir baharına kadar kelebek peşinde koşmayacak olduğumdan bu yıl hangi kelebek dostlarımız ile karşılaşmış olduğumuzun bir envanterini çıkartmaya çalıştım. Binden fazla kare içinden seçebildiklerimi listelemeye gayret ettim. Belki de bu kareler içinde bu yazıya eklemeyi unuttuklarım bile olabilir ama eğer unutmuş olduklarım varsa sonradan yazıyı güncelleyerek eklerim.

Buyrun iki bin yirmi yılına ait kelebek seferlerimizde rastladığımız güzellikleri teker teker birlikte hatırlayalım ve unutmayalım. Onlar var sa hayat da var, umut da…


📷 Funda Zıpzıp Perisi
📅 Temmuz / 2020
🗺️ Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

Kanat üzerindeki halkalar birinden farklı boyutlardaki kuş gözleri gibi… Güneşin yükseldiği ve sıcaklığın dayanılması güç bir hal aldığı zamanlar kelebekleri görüntülemek oldukça zordur. Uçmalarını sağlayan gücü güneşin verdiği ısıdan aldıkları için beslenmek için çiçekler ve bitkilerin üzerine kondukları zamanlar oldukça kısadır. Bu anların en doğru ayarlar ile kadraja alınması gerekiyor. Kısacası çiçeğin üstüne kondukları an çektiniz çektiniz. Adından da anlaşılacağı üzere bu güzelliğin seri hareketleri onların karelenmesini biraz zorlaştırıyor.


📷 Sarı Azamet
📅 Temmuz / 2020
🗺️ Mahya dağı / Kırklareli

Odaklama açısından hatalar barındıran bir çalışma olsa da bu yaz çektiğim kareler içinde çok sevdiğim bir kare oldu bu. Hızlı bir enstantane kullanarak güneşin en parlak olduğu vakitlerde çekilen bu karedeki olası beyaz patlamalarını minimize etmek istemiştim. Sarı azametin çok sevdiği çiçeklere konmak için inişe geçtiği anı biraz da şansın yardımıyla dondurabilmiş oldum.. O anı yakalamak çok keyifliydi.


📷 İspanyol kraliçesi
📅 Temmuz / 2020
🗺️ Mahya dağı / Kırklareli

Onları benzerlerinden ayırt edebilmenin en belirgin göstergesi kanat altı iri beyaz gözeneklerdir. Gün ortasında konar vaziyette yakalamak oldukça zor olsa da böğürtlen çiçeklerini severler. Havalandıkları yere tekrar dönmeleri yüksek ihtimal olduğundan sabırla beklemenin ödülünü almak yüksek olasılıktır.


📷 Cengaver
📅 Haziran / 2020
🗺️ Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

Bu güzel kelebeğe neden Cengaver demişler bilmem ama kanatları üzerindeki çizgiler adeta bir üniformadaki rütbeler gibi duruyor. Belki de bu yüzdendir.


📷 Erik kırlangıçkuyruğu
📅 Temmuz / 2020
🗺️ Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

Alımlı uçuşları büyüleyici güzelliktedir. Diğer türlere göre boyutları biraz daha iridir. Bu nedenle amatör meraklıların onları kareleyebilmesi biraz daha kolaydır!


📷 Orman melikesi
📆 Temmuz / 2020
🗺 Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

En sık karşılaştığımız türlerden biri… Bu güzel kareye güzel kelebeğimizin nasibine göz dikmiş bir böcek girmiş ikimizin de keyfini kaçırmıştı.


📷 Tavus Kelebeği
📅 Temmuz / 2020
🗺️ Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

Birçok kelebek meraklısı tarafından en güzel kelebek kabul edilir. Uçuşları sırasında neredeyse kapkara olan kanat altı renkleri nedeni ile uçarken siyah bir kelebek gibi gözükür.


📷 Diken kelebeği / Painted Lady
📆 Ağustos 2020
🗺 Mahya Dağı / Kırklareli

Onun yeri hep ayrıdır.
Geçen yıl ender rastlanan bir göç şöleni yaşattılar. Bu yıl pek karşılaşmadık ama ilk görüşmemizde hasretle karelemiştik.Yaşamları ve göçleri kelebek türleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir.


9️⃣
📷 Benekli iparhan
📆 Temmuz 2020
🗺 Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

Peşinden epey koşturmuştu. Onları karelemek; en keyifli oldukları öğlen güneşinde neredeyse imkansız! Ama zor da olsa birkaç kare yakalamıştım.


1️⃣ 0️⃣
📷 Narin orman beyazı
📆 Temmuz 2020
🗺 Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

Konar vaziyette yakalamak pek güç… Parlak güneşin altında beyaz dengesini yakalayarak karelemek daha da güç.


📷 Çokgözlü mavi
📆 Temmuz 2020
🗺 Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

Çayırların minik maviş süsleri… Kadrajın içine yerleştirmek, netlemek ve tabi ki tüm bunları yaparken onların hareketsiz kalabildiği kısa anları yakalayabilmek… Kelebek fotoğrafı çekebilmek konusundaki yetenekleri arttırmak için kendileri adeta birer minik öğretmen…


📷 Çayır esmeri
📆 Haziran 2020
🗺 Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

Bu yıla kadar pek dikkat etmediğim ve ilk defa arşivime eklediğim bir güzellik oldu kendisi.


1️⃣3️⃣
📷 Amannisa
📆 Haziran 2020
🗺 Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

İsmi gibi kendisi de çok güzel… Çok sık rastlayamamış olduğumuz türlerden…


1⃣4⃣
📷 Orman Zıpzıpı
📅 Temmuz 2020
🗺️ Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

Bu güzel çiçeğin; muhtemelen yabani karanfil, üzerine bir kelebek konsa keşke diye içimden geçirdiğim sırada adeta poz vermek için gelip konmuştu. Sağolsun.


1️⃣5️⃣
📷 Mavi zebra
📆Eylül 2020
🗺 Ezine / Çanakkale

Köyde geçirdiğimiz tatilin ilk sabahında kahvaltı soframızın yanındaki duvarda adeta fotoğrafını çekmemiz için beklemişti.


1⃣6⃣
📷 Çok gözlü esmer
📅 Temmuz 2020
🗺️ Kızılağaç köyü mevkii / Vize / Kırklareli

Kelebekleri desenleri ile ayırt edebilmek için çoğu zaman hem kanat altı hem de kanat üstü desenlerini zihninize yerleştirmeniz gerekiyor. İki elbise ile dolaşan bu güzelliklerden birisi de bu zarif güzellik…

Originally tweeted by Fatih Özcan (@FatihOzcan_GS) on 7 Ekim 2020.

İki bin yirmi kelebek seferleri’ için 5 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.