yazılar

Yaprak döker bir yanımız

Sivriler köyünden longoz ormanlarına inen bir dağ yolu vardır. Ormancıların yok ettiği ağaç cenazeleri taşınırken yol da kullanılmaz hale gelir. Yaza doğru düzeltirler biraz.

Maviş kafa

Yaprak döker ağaçlar ile kaplı ormanların içindeki yürüyüşlerimizde daldan dala hızlı hareketlerine anlık duraklamalar verdikleri vakit görme şansına sahip oluyoruz maviş kafaları.

Güz yürüyüşünde son perde

Güz tüm güzelliği ile demlikte kalan son bir bardak çay gibi adeta. Bitmesin diye yavaşça yudumlamak istiyor insan.

Dermansız dereler

Yılın bu zamanlarında debisi yavaşlayan akarsular şimdilerde iyice dermanı kesilmiş vaziyetteler.
Kaynağından kopup gelen ve can kattığı topraklarda kimi zaman kalın kimi zaman kıl kadar ince damarlar halinde yol alan sular pek halsiz bugünlerde.

İki bin yirmi kelebek seferleri

Buyrun iki bin yirmi yılına ait kelebek seferlerimizde rastladığımız güzellikleri teker teker birlikte hatırlayalım ve unutmayalım. Onlar var sa hayat da var, umut da…

Çoban masalı saklı ormanlar

Istrancalar…
Hele de böyle güz vakitlerinde Tanrı’nın gurup vakti güneş ve bulutlar ile çıldırtan güzellikte bir tablo resmettiği vakitlerde…
Çoban masalları anlatır adeta!
Duyabilene ve anlayabilene…

Günbatımı güzellemesi

Günbatımı albenisi yüksek manzara fotoğrafları çekmek için çok özel andır. Güneşin vedaya hazırlandığı vakitlerde ufuk çizgisi üzerinde oluşan renkler her defasında mükemmel tablolar oluşturur.

Sazlıklardan havalanan

Mert gölünü oluşturan geniş sazlıklar birçok canlıya korunaklı evsahipliği yapmakta…
Bu sazlıklardan her an havalanabilecek değişik kuş türleri şaşkınlık verdiği kadar kuş gözlemcileri için sürprizler yapabiliyor.

Bıçkıdere şelalesi

Istranca dağları ortasında bir gizli güzellik daha. Yolunu tarif etmesem mi acaba? Yeteri kadar kirleten, canına okuyan var zaten.

Güneşli Göller

Her mevsim çok güzeldir ama sonbahar bir farklıdır doğa yürüyüşleri için. Üşümek, sıcaktan terlemek, haşereler ile haşır neşir olmak gibi olumsuz etkilerden uzak ve daha keyiflidir doğaya doğru yol almak.. Güz çiğdemlerini orman tabanında görmeye başladığımız vakit; yaz aylarına dair takvim yapraklarının tükenişidir. Sararan tabiat ve kavruk yaprakların kahverengi ve tonlarına dönüştürdüğü zeminde mor renkleri … Okumaya devam et Güneşli Göller

Hanımın minik serçesi


Sevmek! Karşılık beklemeden hissedilen ama karşılığı mutlaka olan birşeydir!

Doğayı ve yaratılmışı sevmek, Allah’ı sevmektir!

Allah senden razı olsun minik!
Bizi gözet!
Olur mu?

İda’nın rüzgarı Tanrı’nın nefesi

Hastalanırdık ya hani!

Ateşler içinde…

Bir nine başımızı okşar yılların buruşturduğu elleri ile dudaklarında bir mırıldanışın belirsiz pıtırtıları…

Sonra elini bir daha sürer yüzümüze mırıldandığı kelimeleri yüzümüze üfleyerek.

Bir dua serinliği okşar yüzümüzü. İçimizi yakan kötülüklerin üzerine Yaradan’dan ödünç alınmış bir nefesin ferahlığıdır bu.

Tıpkı İda’dan aşağılara esen rüzgar gibi.

Diken kelebeğinin yorgun kanatları

Her neyin uğruna kanat çırptı ise mutlaka hedefine vasıl olmuştur umarım. Olmadı ise bile en azından gayret etmiştir.

Close-up eriği

Yaz ortasına denk gelen yağmurlu zamanların ardından dallardan yapraklara, yapraklardan da meyvelere süzülen damlalar fondaki kontrastı yüksek gökyüzü ile çok güzel kareler veriyor.

Yine kızıl sırtlı örümcek kuşu

Kuş fotoğrafçılarının youtube üzerinde paylaştığı videoların genellikle kış aylarında çekilmiş olmasının en büyük nedeni kuş gözlemlerinin bu aylarda daha kolay olması olsa gerek.

Penceremin dibinde

Halen penceremin altında o biraz hüzünlü ötüşlerini duyuyorum. Onları hep dinleyecek olmayı diliyorum. Etrafımızdaki bu beton cehennemi baskısına karşılık arka tarafta kalan ormanların yüzü suyu hürmetine ötmeye ve var olmaya devam ediyorlar.

Sakin göllerin kuğuları

Kabul etmek gerekirse aradaki kısa dinlenme molasına rağmen toplam yedi kilometrelik yürüyüşün ardından arabamızı park ettiğimiz yere dönüş biraz yormuştu. Karadeniz kıyısından tekrar ormanın içine girip hamam gölü kıyısına uğrayarak arabaya dönmek yolu birazcık daha uzatsa da gölün her hafta değişen şekli bize her defasında yeni sürprizleri beraberinde getiriyor. Gövdesinde göl manzaralı bir kovuk bulunan … Okumaya devam et Sakin göllerin kuğuları

Kızılgerdan’ın keyfi

Fotoğrafa merak sardıktan bir süre sonra çok uzun yıllar öncesinden daha lise yıllarından beri fotoğraf ile uğraşan eski bir dostuma telefon açıp kuş karelemek için lens modeli sorduğumda:

“Kuş pahalı iş! Girme!” demişti.